BiznesMarketing

Top 7 książek o marketingu, które warto znać w 2023

Top 7 książek o marketingu, które warto znać w 2023

Nawet utalentowani marketerzy od czasu do czasu potrzebują trochę inspiracji. W tym artykule przedstawiliśmy listę siedmiu najlepszych książek o marketingu, które na pewno Ci się przydadzą.

Zebraliśmy kilka z najlepszych książek marketingowych wszech czasów, które z pewnością okażą się przydatne przedsiębiorcom, marketerom i każdemu kto prowadzi firmę lub wprowadza nową markę na rynek. Ucz się od jednych z najlepszych marketerów i najlepszych liderów biznesu, jak myśleć inaczej, zrozumieć cel swojej działalności, poznać techniki sprzedaży oraz uczynić konkurencję nieistotną.

Lista 7 najlepszych książek marketingowych, które warto mieć na półce

7. Icarus Deception – Seth Godin

Icarus Deception autorstwa Setha Godina

Może pamiętasz, że feralnym błędem Ikara z mitologii było zlekceważenie ostrzeżeń ojca, aby nie latać zbyt blisko słońca. Lekcja: Graj bezpiecznie. Słuchaj ekspertów. To była doskonała propaganda w czasach gospodarki przemysłowej. Jaki szef nie chciałby, aby pracownicy wierzyli, że posłuszeństwo i zgodność są kluczem do sukcesu?

Dodatkowo Dedal ostrzegał syna, by nie leciał zbyt nisko, obawiając się, że słona woda również może uszkodzić skrzydła. Latanie zbyt nisko jest nawet bardziej niebezpieczne niż latanie zbyt wysoko, ponieważ sprawia wrażenie zwodniczo bezpiecznego.

Konformizm nie zapewnia już komfortu. Jednak dobra wiadomość brzmi, że kreatywność jest rzadka i cenniejsza niż kiedykolwiek. To samo dotyczy decyzji o dokonaniu czegoś nieprzewidywalnego i odważnego czyli tworzenia sztuki. Bycie artystą nie jest uwarunkowane genetycznie ani nie jest związane z konkretnym talentem. To postawa, którą każdy może przyjąć. To głód odkrywania nowych obszarów, nawiązywania kontaktów i pracy bez mapy. Jeśli podejmujesz te działania, jesteś artystą, niezależnie od tego, co jest napisane na Twojej wizytówce.

W swojej książce Seth Godin czerpie z greckiej mitologii, prowokując czytelników do radykalnego myślenia poza schematami, poruszania się bez mapy – kluczowych umiejętności dla każdego marketera, który pragnie iść naprzód. Podkreśla, że konwencjonalna mądrość, konformizm i dostosowywanie się do utartych ścieżek prowadzą do przeciętności.

6. How brands become icons – Douglas B. Holt

how brands become icons autorstwa douglasa b. holta

Coca-Cola, Harley-Davidson, Nike, Budweiser są cenione przez klientów nie tylko za to, co robią, ale przede wszystkim za to, co symbolizują. Producenci takie jak te stają się czymś więcej niż tylko markami – stają się ikonami kultury. W jaki sposób menedżerowie tworzą takie marki, które w takim stopniu oddziałują na konsumentów?

Na podstawie obszernych analiz opartych o dane historyczne wielu najbardziej udanych amerykańskich marek, takich jak ESPN, Mountain Dew, Budweiser i Harley-Davidson, książka w przystępny sposób prezentuje pierwszy systematyczny model wyjaśniający, w jaki sposób marki stają się ikonami. Douglas B. Holt ukazuje, jak ikoniczne marki tworzą „mity tożsamości”, które poprzez potężną symbolikę łagodzą zbiorowe lęki wynikające z ostrych zmian społecznych.

Holt ostrzega, że ikon nie da się zbudować za pomocą konwencjonalnych strategii brandingowych, które skupiają się na korzyściach, osobowości marki i relacjach emocjonalnych. Zamiast tego wzywa do przyjęcia głębszej perspektywy kulturowej w odniesieniu do tradycyjnych tematów marketingowych, takich jak ukierunkowanie, pozycjonowanie, kapitał własny marki i lojalność wobec marki – nakreśla charakterystyczny zestaw zasad „brandingu kulturowego”, który radykalnie zmienia sposób, w jaki firmy podchodzą do wszystkiego, począwszy od strategii marketingowej, poprzez badania rynku, aż po zatrudnianie i szkolenie menedżerów. Dotychczas, jak pokazuje Holt, nawet najbardziej udane ikoniczne marki powstawały bardziej dzięki intuicji i przypadkowości niż w wyniku precyzyjnego planowania. Dzięki książce „Jak Marki Stają się Ikonami” menedżerowie mogą wykorzystać zasady pozwalające na to, aby zbudować swoje własne ikony. Douglas B. Holt jest profesorem nadzwyczajnym marketingu na Harvard Business School.

5. The Undoing Project – Michael Lewis

The Undoing Project autorstwa Michaela Lewisa

Jak teoria umysłu, uhonorowana Nagrodą Nobla, zmieniła nasze postrzeganie rzeczywistości.

Czterdzieści lat temu izraelscy psycholodzy Daniel Kahneman i Amos Tversky przeprowadzili serię fascynujących badań, które obaliły nasze założenia dotyczące procesu podejmowania decyzji. Ich prace ukazały, w jaki sposób ludzki umysł systematycznie popełnia błędy, gdy jest zmuszony do podejmowania decyzji w niepewnych sytuacjach. Ich badania stały się podstawą dla dziedziny ekonomii behawioralnej, rewolucjonizując badania oparte na Big Data, rozwijając medycynę opartą na dowodach, zmieniając podejście do regulacji rządowych i wpływając na prace Michaela Lewisa. Kahneman i Tversky ponad wszystko odpowiedzialni są za wzrost nieufności wobec ludzkiej intuicji i za oddawanie się coraz bardziej algorytmom.

Książka „The undoing project” opowiada o fascynującej współpracy dwóch mężczyzn, którzy osiągnęli status wielkich postaci literackich. Zdobyli sławę na uczelni i na polu walki – obaj odnieśli sukcesy w izraelskim wojsku – a ich badania były głęboko związane z ich niezwykłymi życiowymi doświadczeniami. Amos Tversky był błyskotliwym, pewnym siebie wojownikiem i ekstrawertykiem, przyciągającym uwagę każdego w pomieszczeniu; Kahneman, uciekinier przed nazistami w dzieciństwie, był introwertykiem, którego wątpliwości co do samego siebie były źródłem jego pomysłów. Stali się jednym z najważniejszych partnerstw w historii nauki, współpracując ze sobą tak blisko, że nie pamiętali, który z nich miał który pomysł, ani kto powinien przypisywać sobie zasługi. Rzucali monetą, by zdecydować, kto jest głównym autorem pierwszej napisanej przez nich pracy, a potem po prostu się przeplatali.

Ta opowieść o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu ukazuje osobowość dwóch fascynujących jednostek, które są tak fundamentalnie różne, że wydają się nieprawdopodobnymi przyjaciółmi czy współpracownikami. W trakcie tego procesu prawdopodobnie na zawsze zmienili nasze postrzeganie ludzkiego umysłu.

4. Permission Marketing by Seth Godin

Permission Marketing autorstwa Setha Godina

Osoba, którą magazyn Business Week określa mianem „najlepszego przedsiębiorcy epoki informacji”, tłumaczy koncepcję „Marketingu Uzyskiwania Zgody” – przełomowego podejścia, które pozwala marketerom na kształtowanie swoich przekazów w taki sposób, by konsumenci chętnie je akceptowali.

Nie ważne, czy to telewizyjna reklama, przerywająca nasz ulubiony program, czy telemarketingowy telefon, przeszkadzający w rodzinnej kolacji, tradycyjny marketing opiera się na nadziei, że przyciągniemy uwagę. Seth Godin nazywa to „przerywającym marketingiem”, ale powoli firmy odkrywają, że takie działania na dłuższą metę nie mają sensu.

Zamiast irytować potencjalnych klientów, przerywając to, co jest dla nich ważne, „Marketing Uzyskiwania Zgody” oferuje konsumentom zachęty do dobrowolnego przyjęcia reklamy. Teraz ten pionier internetu wprowadza zupełnie inny sposób myślenia o promowaniu produktów i usług. Dzięki dotarciu tylko do tych osób, które wyraziły zainteresowanie dowiedzeniem się więcej o produkcie, ta książka pozwala firmom budować długoterminowe relacje z klientami, budować zaufanie, zwiększać świadomość marki – i znacznie zwiększać szanse na dokonanie sprzedaży.

3. Positioning: The Battle for Your Mind – Al Ries and Jack Trout

Positioning: The Battle for Your Mind autorstwa Al Ries and Jack Trout

Pierwsza książka, która podejmuje problematykę komunikacji z krytycznym i wpływowym odbiorcą, czyli społeczeństwem wychowanym przez media. Książka opisuje rewolucyjne podejście do kształtowania „pozycji” w umyśle potencjalnego klienta – takiej, która oddaje zarówno mocne, jak i słabe strony firmy oraz jej konkurencji. W charakterystycznym dla autorów dowcipnym i zwięzłym stylu, guru reklamy Ries i Trout wyjaśniają, jak:

  • Stworzyć i wypozycjonować lidera branży w taki sposób, aby nazwa i przesłanie firmy zapadły w zbiorową podświadomość rynku i tam pozostały.
  • Przygotować firmę do zajęcia niszy, jednocześnie nie konkurując z liderem.
  • Unikać sytuacji, w której drugi produkt pozostaje w cieniu wcześniej promowanego produktu.

Ponadto, książka ukazuje również, jak:

  • Wykorzystać techniki wiodących agencji marketingowych, aby zdobyć jak największy udział w rynku i stać się rozpoznawalną firmą.
  • Budować strategię wokół słabości konkurencji.
  • Zmienić pozycję silnego konkurenta i stworzyć jego słaby punkt.
  • Wybrać najlepszą nazwę dla produktu.
  • Przeanalizować najnowsze trendy, które wpływają na promocję marki.

Ries i Trout dostarczają wielu wartościowych historii przypadków i dogłębnych analiz niektórych z najbardziej spektakularnych sukcesów oraz porażek w historii reklamy.

2. Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds – Charles MacKay

Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds autorstwa Charlesa MacKaya

Przełomowe badanie przeprowadzone przez Charlesa MacKaya, dotyczące fascynującej różnorodności najpopularniejszych urojeń, szaleństw i masowych głupstw, jest tu przedstawione w pełnej krasie, bez żadnych uogólnień. Tekst koncentruje się na szerokim spektrum zjawisk, które miały miejsce na przestrzeni wieków przed opublikowaniem tej książki w 1841 roku. MacKay rozpoczyna od zgłębiania baniek ekonomicznych, takich jak słynna Tulipomania, kiedy to holenderskie tulipany nagle zyskały na wartości, z powodu przekonania, że mogą zastąpić rzeczywistą walutę.

W miarę jak prace postępowały, zakres książki rozszerzał się na kilka bardziej egzotycznych obszarów masowego samozwodzenia. MacKay zwraca również uwagę na polowania na czarownice, które miały miejsce w XVII oraz XVIII wieku, praktyki alchemiczne, zjawiska nawiedzonych domów, rozległe i różnorodne praktyki wróżenia z fusów oraz poszukiwanie kamienia filozoficznego. Dziś książka MacKaya wyróżnia się jako obszerne, dobrze udokumentowane i nieco ekscentryczne dzieło historii społecznej.

1. Marketing Myopia – Theodore Levitt

Marketing Myopia autorstwa Theodorea Levitta

Warto zastanowić się, w jakiej rzeczywistości działa nasza firma. To ważne pytanie, które powinni zadać sobie wszyscy menedżerowie, zanim popyt na produkty lub usługi ich firmy spadnie.

Theodore Levitt w swojej książce „Marketingowa krótkowzroczność” przytacza przykłady firm, które przestały być konkurencyjne, ponieważ nie zrozumiały, w jakiej branży działają i czego faktycznie potrzebują ich klienci. Autor wskazuje cztery powszechne mity, które narażają firmy na ryzyko starzenia się i wyjaśnia, jak liderzy biznesu mogą przenieść swoją uwagę na prawdziwe potrzeby klientów, unikając tego błędu.

Zamiast tego, warto skupić się na rzeczywistych potrzebach klientów i dostosować swoje produkty lub usługi do ich oczekiwań. To podejście pozwoli firmom uniknąć przestarzałości i pozostać konkurencyjnymi na rynku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *