Finanse

Jak oszczędzać pieniądze? Skuteczne sposoby

Jak oszczędzać pieniądze? Skuteczne sposoby

Każdy w swoim życiu przynajmniej raz zadał sobie to pytanie. Możliwe, że nawet robił coś w tym kierunku np. prowadził zeszyt swoich dochodów i rozchodów. Ale co nam z tego skoro za zaoszczędzone pieniądze kupujemy kolejne pasywa, które w ogóle nie sprawiają, że stajemy się bogatsi. Samo oszczędzanie to nie wszystko, ważne jest jeszcze, ile z zarobionych pieniędzy jesteśmy w stanie zatrzymać i to, co z nimi zrobimy. Oczywiście nie należy oszczędzać za wszelką cenę i odmawiać sobie wszystkiego.

Ogranicz wydatki

Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem do osiągnięcia wolności finansowej będzie ograniczenie swoich wydatków, a dokładniej wydawanie mniej niż jest się w stanie zarobić. W tym celu zacznij prowadzić zeszyt, w którym będziesz zapisywać swoje wydatki.

Zrezygnuj z „luksusów” w swoim życiu

Jeśli masz problemy z oszczędzaniem pieniędzy, dobrze jest zacząć od tego. Wiele pieniędzy marnujemy na rzeczy, które tak naprawdę są dla nas zbędne. Wyeliminowanie wydatków luksusowych to doskonały pierwszy krok do poprawy sytuacji finansowej, ponieważ nie wpłynie to znacząco na jakość życia ani na zdolność do wykonywania pracy. Choć trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu z benzyną i abonamentu telewizji kablowej, możesz być zaskoczony, jak łatwo jest żyć bez tych rzeczy, gdy usuniesz je ze swojego życia. Poniżej znajduje się kilka prostych sposobów na zmniejszenie wydatków:

  • Anuluj subskrybcję OPCJONALNYCH pakietów telewizyjnych i internetowych, lub wybierz te podstawowe, które nie nadwyrężą twojej sytuacji finansowej.
  • Przejdź na bardziej oszczędny plan taryfowy swojego telefonu. Tu może okazać się przydatna karta z darmowym internetem Areo 2.
  • Zmień drogi samochód na taki, który jest oszczędny i tani w utrzymaniu.
  • Sprzedaj wszystkie zbędne gadżety elektroniczne.

Znajdź tańsze mieszkanie

Dla większości ludzi koszty związane z mieszkaniem stanowią największy wydatek w ich budżecie. Oszczędzone w ten sposób możemy odkładać na swoim koncie. Choć nie łatwo jest zmienić miejsce zamieszkania, to naprawdę powinniśmy wziąć pod uwagę tę opcję.

  • Jeśli wynajmujesz, możesz spróbować negocjować z właścicielem, aby uzyskać tańszy czynsz. Ponieważ większość właścicieli chcąc uniknąć ryzyka związanego z poszukiwaniem nowych lokatorów, możesz dostać lepszą ofertę, pod warunkiem, że jesteś w dobrych stosunkach z właścicielem.
  • Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny, możesz wynegocjować lepsze warunki spłaty. Zawsze staraj się aby harmonogram spłat był jak najkrótszy.
  • Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania za swoje pieniądze, lub za kredyt, powinieneś rozważyć jego wynajem, a dla siebie znaleźć mniejszy pokój. W ten sposób twoje mieszkanie spłaca się, natomiast ty masz dodatkową gotówkę na wynajem pokoju, co za tym idzie mieszkasz prawie za darmo.

Jadaj tanio

Wiele osób wydaje dużo więcej na jedzenie, niż to konieczne. Wydatki związane z jedzeniem mogą stać się dość duże, jeśli pozwolisz im wymknąć się spod kontroli. Ogólnie rzecz biorąc, kupowanie hurtem jest tańsze w dłuższej perspektywie niż kupowanie niewielkich ilości.

  • Sam przygotowuj sobie jedzenie.
  • Zwracaj uwagę na promocje.

Zmniejsz zużycie energii

Większość ludzi akceptuje cenę na rachunku za media każdego miesiąca bez pytania. W rzeczywistości możliwe jest znaczne zmniejszenie zużycia energii (a tym samym miesięcznego rachunku) za pomocą zaledwie kilku prostych kroków. Te sztuczki są tak łatwe, że praktycznie nie ma powodu, aby ich unikać, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze.

  • Wyłączaj światła gdy wychodzisz z pomieszczenia.
  • Zainwestuj w energooszczędne żarówki ledowe.
  • Zainwestuj w dobrą izolację. Jeśli możesz pozwolić sobie na taki wydatek, zastąpienie starej, nieszczelnej izolacji nowoczesną izolacją o wysokiej efektywności może w dłuższej perspektywie zaoszczędzić pieniądze.
  • Jeśli możesz, zainwestuj w panele słoneczne. Choć koszty początkowe mogą być dość wysokie, technologia słoneczna staje się coraz tańsza z każdym kolejnym rokiem.

Używaj tańszych form transportu

Posiadanie i utrzymywanie samochodu może pochłonąć znaczną część twoich dochodów. W zależności od tego, ile jeździsz, paliwo może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie. Oprócz tego dochodzą koszta związane z naprawami i opłatami ubezpieczeniowymi. Zamiast jeździć, skorzystaj z taniej (lub darmowej) alternatywy.

  • Korzystaj z komunikacji publicznej. Jeśli jesteś honorowym dawcą krwi masz możliwość jazdy za darmo.
  • Rozważ chodzenie lub jazdę na rowerze do pracy.

Unikaj używek

Poza tym, że używki szkodzą twojemu zdrowiu, to w dodatku zostawiają dużą dziurę w domowym budżecie.

Dywersyfikacja portfela dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy

W dzisiejszych czasach koniecznością staje się dywersyfikacja naszego portfela oszczędności, czyli ulokowanie pieniędzy w nie jeden, a kilka instrumentów finansowych o różnym stopniu ryzyka. Myśląc o długoterminowym oszczędzaniu na przyszłość, środki, jakimi zarządzamy powinniśmy podzielić na dwie grupy instrumentów:

  • Produkty zabezpieczające: lokaty, konta oszczędnościowe, złoto – mają służyć jako zabezpieczenie na czarną godzinę.
  • Produkty inwestycyjne: nieruchomości, akcje, fundusze inwestycyjne- pozwolą na pomnażanie naszego kapitału.

Załóż darmowe konto bankowe

Oferty kont bankowych zmieniają się co chwilę, a my powinniśmy reagować na te zmiany i nie przywiązywać się na długo do jednego banku, w którym płacimy niemalże za wszystko. Dobrze jest korzystać z kilku darmowych kont bankowych, i wykorzystywać je do różnych celów:

Konto bieżących wydatków

Pieniądze z tego konta przeznaczane będą na pokrycie swoich podstawowych kosztów życia(rachunki, jedzenie, paliwo). Środki na tym koncie zerują się co miesiąc, jeśli cokolwiek na nim zostanie przelewamy na konto „wolności finansowej”.

Konto wolności finansowej

Pieniądze stąd przeznaczamy na inwestycje, które zapewnią nam pasywny dochód. Pieniędzy tu zebranych nie ruszamy.

Konto oszczędnościowe

Środki tutaj zebrane posłużą nam na przyszłe nieprzewidziane wydatki.

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Udostępnij