Finanse

Numer IBAN – Co to jest i do czego służy ten kod?

Numer IBAN – Co to jest i do czego służy ten kod?

Numery IBAN, czyli międzynarodowe numery rachunków bankowych, są używane do szybkich i bezpiecznych płatności zarówno w kraju, jak i za granicą. Unikalny (przypisany do Ciebie i Twojego konta) numer jest częścią systemu zabezpieczającego, który sprawdza dane konta przed wysłaniem środków między bankami międzynarodowymi. Składający się z maksymalnie 34 liter i cyfr zestaw znaków w numerze IBAN dostarcza informacji na temat konta, umożliwiając jego weryfikację podczas transakcji.

IBAN (International Bank Account Number) – Co to jest?

IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego, to standardowy międzynarodowy system numeracji opracowany w celu identyfikacji zagranicznego rachunku bankowego. Numer zaczyna się od dwucyfrowego kodu kraju, następnie dwóch cyfr, po których następuje kilka kolejnych znaków alfanumerycznych. Należy pamiętać, że IBAN nie zastępuje własnej numeracji konta bankowego, ponieważ ma on jedynie na celu dostarczenie dodatkowych informacji, które pomagają w identyfikacji płatności zagranicznych.

Warto pamiętać

  • Międzynarodowy numer rachunku bankowego (IBAN) to standardowy międzynarodowy system numeracji dla indywidualnych rachunków bankowych działających na całym świecie.
  • Banki w Europie pierwotnie opracowały ten system w celu uproszczenia transakcji obejmujących rachunki bankowe z innych krajów.
  • IBAN służy do identyfikacji indywidualnego konta zaangażowanego w transakcję międzynarodową.
  • Numer IBAN działa również jako metoda weryfikacji poprawności szczegółów transakcji.
  • Kody SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to kolejna forma międzynarodowych systemów identyfikacji, od IBAN różnią się one tym, że kody SWIFT są używane do identyfikacji konkretnego banku podczas transakcji międzynarodowej.

Na jakiej zasadzie działają numery IBAN?

Numer IBAN składa się z dwuliterowego kodu kraju, po którym następują dwie cyfry kontrolne i do trzydziestu pięciu znaków alfanumerycznych. Te znaki alfanumeryczne są znane jako podstawowy numer rachunku bankowego (BBAN). Do stowarzyszenia bankowego każdego kraju należy określenie, który BBAN zostanie wybrany jako standard dla rachunków bankowych w tym kraju.

Numery IBAN będą używane podczas wysyłania przelewów międzybankowych lub przesyłania pieniędzy z jednego banku do drugiego, zwłaszcza za granicę. W rejestrze krajów obecnie korzystających z systemu IBAN znajduje się kilka następujących przykładów:

Kraj Kod
AlbaniaAL
AndoraAD
AustriaAT
AzerbejdżanAZ
BahrajnBH
BiałoruśBY
BelgiaBE
Bośnia i HercegowinaBA
BrazyliaBR
BułgariaBG
Costa RicaCR
ChorwacjaHR
CyprCY
CzechyCZ
DaniaDK
Republika DominikańskaDO
EgiptEG
SalwadorSV
EstoniaEE
Wyspy OwczeFO
FinlandiaFI
FrancjaFR
GruzjaGE
NiemcyDE
GibraltarGI
GrecjaGR
GrenlandiaGL
GwatemalaGT
WatykanVA
HU
IslandiaIS
IrakIQ
IrlandiaIE
IzraelIL
WłochyIT
JordaniaJO
KazachstanKZ
KosowoXK
KuwejtKW
ŁotwaLV
LibanLB
LibiaLY
LiechtensteinLI
LitwaLT
LuksemburgLU
MaltaMT
MauritaniaMR
MauritiusMU
MołdawiaMD
MonakoMC
CzarnogóraME
HolandiaNL
Macedonia PółnocnaMK
NorwegiaNO
PakistanPK
PalestynaPS
PolskaPL
PortugaliaPT
KatarQA
RumuniaRO
Święta LuciaLC
San MarinoSM
Wyspy Świętego Tomasza i KsiążęcaST
Arabia SaudyjskaSA
SerbiaRS
SeszeleSC
SłowacjaSK
SłoweniaSI
HiszpaniaES
SudanSD
SzwecjaSE
SzwajcariaCH
Timor WschodniTL
TunezjaTN
TurcjaTR
UkrainaUA
Zjednoczone Emiraty ArabskieAE
Wielka BrytaniaGB
Wyspy Dziewicze BrytyjskieVG

Przykład numeru IBAN

Numer IBAN składa się z maksymalnie 34 znaków alfanumerycznych. Składa się on z następujących elementów:

  • Kod kraju: Kod kraju jest kodem w standardzie ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej). Kraje uczestniczące w programie mają jeden kod określający ich kraj.
  • Cyfry kontrolne: Cyfry kontrolne są dostarczane przez wystawiającą instytucję finansową.
  • Identyfikator banku: Kod identyfikujący instytucję finansową. (W stosownych przypadkach identyfikator banku może również identyfikować konkretny oddział instytucji finansowej).
  • Podstawowy numer rachunku bankowego (BBAN): Jest to kod identyfikujący indywidualne konto w określonej instytucji finansowej w określonym kraju.

Poniższy wykres przedstawia przykładowy numer IBAN dla hipotetycznego banku w Polsce. Numer IBAN to: PL21 1234 5698 7654 3210.

Kod kraju Cyfry kontrolne Identyfikator banku Podstawowy numer konta bankowego (BBAN) 
PL 21 123456  9876543210

Numer IBAN a kody SWIFT

Istnieją dwie uznane na całym świecie, ustandaryzowane metody identyfikacji rachunków bankowych, które są wykorzystywane podczas dokonywania przelewu z jednego kraju do drugiego: Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego (IBAN) i kod SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Różnica pomiędzy obiema tymi metodami wynika z tego, co w rzeczywistości weryfikują.

Kod SWIFT służy do identyfikacji konkretnego banku podczas transakcji międzynarodowej, podczas gdy IBAN służy do identyfikacji indywidualnego konta zaangażowanego w transakcję międzynarodową. Obie te metody odgrywają istotną rolę w sprawnym funkcjonowaniu międzynarodowego rynku finansowego.

System SWIFT poprzedza próby standaryzacji międzynarodowych transakcji bankowych za pośrednictwem IBAN. Pozostaje on metodą, za pomocą której dokonywana jest większość międzynarodowych przelewów pieniężnych. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że system przesyłania wiadomości SWIFT umożliwia bankom udostępnianie znacznej ilości danych finansowych.

Dane te obejmują status konta, kwoty obciążenia i uznania oraz szczegóły związane z przelewem pieniężnym. Banki często używają kodu identyfikacyjnego bank (BIC) zamiast kodu SWIFT. Oba te kody są jednak łatwo wymienne; oba zawierają mieszankę liter i cyfr i zazwyczaj mają długość od ośmiu do 11 znaków.

Wymagania dotyczące kodów IBAN

IBAN powstał w wyniku rozbieżnych krajowych standardów identyfikacji rachunków bankowych. Różne zastosowania form alfanumerycznych do reprezentowania określonych banków, oddziałów, kodów routingu i numerów kont często prowadziły do błędnych interpretacji i/lub pomijania krytycznych informacji w płatnościach.

Aby usprawnić ten proces, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) opublikowała w 1997 r. normę ISO 13616:1997. Wkrótce potem Europejski Komitet Standardów Bankowych (ECBS) opublikował mniejszą wersję, uznając, że pierwotna elastyczność dozwolona w wersji ISO jest niewykonalna. W wersji ECBS dozwolone były tylko wielkie litery i IBAN o stałej długości dla każdego kraju.

Od 1997 r. nowa wersja, ISO 13616:2003, zastąpiła pierwotną wersję ECBS. Kolejna aktualizacja z 2007 roku wprowadziła klauzulę, która nakłada na elementy IBAN obowiązek ułatwiania przetwarzania międzynarodowych danych, nie tylko w sektorze finansowym, ale również w innych dziedzinach. Jednak nie zawiera ona szczegółowych wytycznych odnośnie do wewnętrznych procedur, takich jak techniki organizacji plików, nośniki pamięci czy języki.

Kto korzysta z numeru IBAN?

Chociaż numery IBAN zostały pierwotnie zaprojektowane do płatności między bankami strefy euro, są one obecnie używane w ponad 70 krajach na całym świecie. W miejscach takich jak Kanada czy USA numery IBAN nie zostały przyjęte i nie są wymagane do przesyłania środków do tych krajów. Są one jednak wymagane przy dokonywaniu transakcji międzynarodowych do kraju, który przyjął ten system.

Jak bezpieczny jest system IBAN?

Korzystanie z numeru IBAN w celu realizacji transferów finansowych cieszy się uznaniem wśród instytucji nadzoru finansowego w strefie euro i stanowi powszechną praktykę przy dokonywaniu płatności międzynarodowych. Główną korzyścią pod względem bezpieczeństwa jest fakt, że mimo iż inni użytkownicy mogą przekazywać środki na Twoje konto, nie mają możliwości wypłaty środków ani transferowania ich z Twojego rachunku. To oznacza, że nie ma ryzyka związanego z bezpieczeństwem zgromadzonych środków.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *